Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Muži jako chudí příbuzní?

Mezi biology se vypráví bonmot: »Muži jsou ženy, které se nepovedly«. Dnes se zdá, že základním pohlaví je to ženské. A opravdu, ženám se nabízí mnoho možností v oblékání i účesech.

Miro Šmajda má často složitější účes než mnohé ženy.

Mohou mít dlouhé i krátké vlasy. Můžou nosit sukně všech délek i kalhoty (o tom jindy). Naproti tomu možnosti mužů jsou omezené. Když jdu po ulici a dívám se na ženy, často si připadám jako chudý příbuzný...

 

Fun Fact: Na světě se slaví mezinárodní den žen, mezinárodní den dětí; ale ne mezinárodní den mužů.

 

Oblékání se budu věnovat jindy. Dnes se budu věnovat především účesům. Dlouhé vlasy jsou u žen běžné, u mužů už tolik ne.

 

Vlasy

 

Fun Fact: Zatímco vlasy po ramena se u žen nepovažují za zvláště dlouhé, pro muže jsou v mnohých společnostech takové vlasy již příliš dlouhé.

V pravěku nosili muži i ženy stejně dlouhé vlasy. Bylo to první období vlasového rovnostářství.

Starověk v sobě zahrnoval množství civilizací, proto svůj popis omezím jen na antiku: Ve starověkém Řecku a Římě nosili muži vlasy krátké; naproti tomu ženy nosily vlasy dlouhé, jejich účesy byly často složité. Avšak aténští mladíci mohli nosit delší vlasy; když dospěli, nechali se ostříhat. Tenkrát se říkalo, že vlasy obětovali bohům. Otroci měli hlavy vyholené.

Fun Fact: Staří Řekové měli několik hrdinů, kteří nosili dlouhé vlasy, včetně nejvyššího boha Dia, Achillea, Hectora a mořského boha Poseidóna.

Středověk přinesl změnu: Ženy nosily dál dlouhé vlasy a u mužů se začaly prosazovat vlasy delší. Koncem středověku byly dlouhé vlasy u mužů běžné. Muži si často vlasy natáčeli, aby měli lokny. Původcem módy delších mužských vlasů byli panovníci, kteří odmítali kratší účes, což lidé napodobovali.

Fun Fact: Náboženský vůdce Wulfstan se obával, že muži s delšími vlasy by mohli bojovat jako ženy a nebyli by schopní ubránit Anglii před cizí invazí.

Opravdu dlouhé vlasy se prosadily u mužů až v renesanci. Tehdy bylo běžné splétání dlouhých vlasů do copánků. Dá se říci, že delší vlasy byly symbolem vyššího společenského postavení a bohatství; zatímco kratší vlasy byly především symbolem podřízenosti a poddanství.

Barokní účesy je těžké hodnotit, tehdy se totiž nosily hlavně paruky. Účesy z vlastních vlasů měli jen chudí lidé. Paruka se objevila na dvoře Ludvíka XIV. kolem roku 1640. Byla bílá nejen proto, že byla z jemných vláken ovčí vlny; ale především proto, že ji kadeřníci bohatě napudrovali. Pudr se vyráběl z mouky a v určitých obdobích, kdy byl mouky nedostatek, musela být vydávána nařízení, která přehnané pudrování omezovala.

Během 19. století se u mužů prosadily krátké vlasy. Byl to důsledek válek – na frontě bylo těžké udržet dlouhé vlasy v čistém a bezhmyzném stavu.

Od poloviny 20. století se dlouhé vlasy u mužů objevují znovu, tentokrát jsou spojovány s hnutím hippies a s protestem proti zažitým konvencím. Od 90. let se dlouhé vlasy u mužů berou jako snaha o nekonformní vzhled.

Fun Fact: Filmový hrdina Rambo přehodnotil pohled na to, co je a není opravdu mužné.

Vousy

 

Účelem vousů je odlišit muže od žen. O vousech by se dal napsat dlouhý článek, avšak zde se omezím na konstatování, že ne vždy mohl vousy nosit každý. Jinými slovy: V určitých dobách bylo nošení vousů vyhrazené jen pro určité společenské vrstvy.

 

Základní pohlaví

 

Na rovinu: Základní pohlaví je ženské.

Ženy mají chromozómy XX, muži XY

Realizaci mužského pohlaví má na starost gen Sry umístěný na chromozómu Y. Jestliže není tento gen funkční, má jedinec ženské pohlaví, přestože má chromozómy XY. To znamená, že člověk může být geneticky muž, ale přitom je navenek žena.

Jinými slovy, mužské pohlaví je dáno geneticky; je však třeba, aby došlo k biologickému přenastavení ze základního pohlaví ženského.

Když si pustíte internet, objeví se vaše domovská stránka. Třeba já mám domovskou stránku Google. Pokud chcete jinou stránku, musíte si na ní přejít sami.

Fun Fact: Chromozóm Y je nejmenší ze všech lidských chromozómů. Nadsazeně by se dal označit jako zchátralý chromozóm X.

Pokud by u mně gen Sry selhal, byl bych navenek žena a… dlouho bych si ničeho divného nevšimla…

Poznámka: Takové ženy však bývají neplodné.

K podobnému vývoji dojde i tehdy, když je s genem Sry všechno v pořádku; ale mutace na jiném genu zabrání tomu, aby tělo reagovalo na testosteron produkovaný varlaty. Ze zárodku vyroste žena s mužskou kombinací chromozomů (XY). Nemá však dělohu a místo vaječníků má v břišní dutině varlata (netvořící spermie).

Kombinace XO u člověka (Turnerův syndrom) vede také k ženskému pohlaví. Tyto ženy jsou rovněž neplodné.

Fun Fact: Podle profesora Kirkwooda jsou muži geneticky naprogramováni jako jedinci určení na jedno použití. Je přeci všeobecně známo, že muži umírají dříve než ženy.

 

Bible se na to dívá jinak…

 

Podle Bible stvořil bůh nejprve muže. V tomto příběhu není slovo adam jménem člověka, kterého stvořil; ale je pouze slovem, které označuje člověka. Vždyť člověk se řekne hebrejsky ádám a slovo adamá označuje zemi nebo půdu.

»Když Bůh stvořil člověka (Adama), chtěl pro něj najít vhodného pomocníka, a tak před něj přivedl všechna zvířata, ale zjistil, že pomoc jemu rovná se zde nenajde. Proto Adama uspal, vyňal mu jedno žebro a z něj utvořil ženu (Evu). Člověk tak dostal pomoc sobě rovnou.« (Wikipedie)

 

Jméno Eva je odvozeno od hebrejského slova chawwá, tedy živá; podle biblické tradice takto nazval Adam svou ženu.

Možná tak se objevila představa, že ženské pohlaví je druhotné; a proto má být žena podřízena muži.

Z textu by se dalo odvodit tvrzení, že základní pohlaví je mužské. Avšak není tu jen  Eva. Z Bible byly vyřazeny zmínky o Lilith. Anebo do ní nebyly zařazeny?

»"Stvořena z prachu země, stejně jako Adam. Není řeč o Evě, ale o té druhé. Divoká a nezávislá žena, která se odmítla podrobit vůli muže, stejně tak jako vůli boží!" Podle pověstí byla Lilith první žena. Tak jako Adam byla stvořena ze země. Z jejího spojení s Adamem vzešel Asmodeus a nesčetně dalších démonů, kteří sužují lidstvo. Vypráví se však, že spolu Adam a Lilith nedokázali žít v míru, neboť Lilith odmítla při souloži zaujmout polohu, při níž byla nucena ležet pod Adamem. Na jeho naléháni mu odpověděla: "Proč bych měla ležet pod tebou? I já jsem byla stvořena ze země a jsem ti rovna!" A tak se jí chtěl Adam zmocnit násilím. Po nedlouhé době Lilith pochopila, že s ní Adam nebude nikdy jednat jako s rovnocennou bytostí a v zoufalství vyslovila nevyslovitelné jméno boží, vznesla se a zmizela. Adam prosil Boha, aby mu ji pomohl najít a přivést zpět. Bůh tedy poslal tři anděly (archanděl Michael, archanděl Gabriel a archanděl Natael), aby ji našli a přivedli. Našli ji v blízkosti Rudého moře, kde se stala nevěstou démonů a předali boží varování, že pokud se nevrátí, denně zemře sto jejích démonických dětí. Ona se však vzepřela a rozhodla se, že se nevrátí a v důsledku toho se z ní stal zlý démon.« (Wikipedie)

Tato legenda mohla být základem představy, že žena nemůže být rovna muži.

»Legenda také říká, že to Lilith byla oním hadem, který podal Evě jablko. Proto se v mnoha artefaktech můžeme shledat se zobrazením Lilith jako napůl ženy a napůl hada.«

Fun Fact: Do poloviny středověku mohly ženy v katolické církvi sloužit jako jáhenky.

 

Obecné předpoklady…

 

Možná jste někdy viděli formulář, ve kterém byla kolonka pro rodné příjmení matky; avšak kolonka pro rodné příjmení otce chyběla. Rovněž ve starých občanských průkazech byly kolonky jen pro rodné příjmení matky a manželky.

Náš zákon výslovně neurčuje, který ze snoubenců má přijmout příjmení toho druhého. Ovšem něco je nad zákon…

Ponechat si své příjmení po svatbě – to bylo donedávna výsadou umělkyň.

První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk si připojil ke svému příjmení ještě příjmení své manželky. Bylo to jeho rozhodnutí, nikoli americký zvyk, jak se někdy psávalo. Bylo by šťastnější, kdyby byl mezi příjmeními spojovník: Tomáš Garrigue-Masaryk. Dnes často píšeme T.G. Masaryk nebo TGM; pak ovšem můžeme mít pocit, že Masaryk měl dvojí jméno, jako by se jmenoval třeba Tomáš Gustav Masaryk.

V Maďarsku platil zákon, podle kterého mohla snoubenka přijmout příjmení muže, užívat dvojí příjmení, nebo užívat pouze své příjmení. Zákon však nepočítal s tím, že by muž chtěl přijmout příjmení ženy. Jestli ten zákon platí ještě dnes, to nevím.

Ve vzdálenější minulosti bylo v Maďarsku běžné, že žena přijala i mužovo jméno. Například slečna jménem Tóth Katalin se po svatbě s mužem jménem Varga István, jmenovala Varga Istvánné. Koncovka -né znamená "manželka (někoho)". Podobně je tomu v maďarštině i u slova král a královna - király x királyné. Varga Istvánné znamená doslovně manželka Istvána Vargy, királyné pak žena krále.

Poznámka: István je česky Štěpán, ale Istvánné neznamená Štěpánka. Štěpánka se řekne maďarsky Stefánia. V maďarštině je běžné opačné pořadí: Kovács János. U nás se s ním také někdy setkáme, ale v češtině má své místo jen v abecedním řazení (Novák Josef).

 

Efekt základního pohlaví

 

V průběhu 20. století bylo zdůrazňováno, že ženy mají mít stejná práva jako muži (volební právo). Přitom se však nemluvilo o stejných povinnostech (vojna).

Fun Fact: Československo mělo uzákoněnou dobrovolnou vojenskou službu žen, avšak nenašla se žádná žena, která by na tu vojnu šla.

Po druhé světové válce se už naplno projevil efekt základního pohlaví – ženy mají široké možnosti v účesech i oblékání.

Fun Fact: Někteří psychologové si myslí, že pokud ženy nosí krátké vlasy, dávají tím najevo snahu vybočit z davu. Něco podobného si myslí o mužích, kteří mají dlouhé vlasy.

 

Zpět k vlasům a vousům

 

Začnu u vousů: Na webu Naše Info se objevil článek ›Muži a oholení‹ (odkaz). Zde se objevuje věta: "Brada, vousy nebo strniště výrazně ovlivňují vnímání osobnosti zarostlého." Ještě zvláštněji na mě působí věta: " Mužská tvář má být oholená, bez vousů. Zarostlý může vyvolávat dojem zanedbanosti, vousy nejistotu." Autor však zapomíná na to, že vousy odlišují muže od žen.

Mezi řádky se dá vyčíst: »Máš vousy – seš nesocialistickej!« To mi něco připomíná…

Za minulého režimu prohlásil jistý papaláš o Daliboru Jandovi: "Jeho vzhled deformuje myšlení socialistického člověka". Komunisté dokonce zvažovali, že Dalibora Jandu zakážou; nepotřebují přece "nesocialistického zpěváka". Ale manželkám papalášů se Dalibor Janda líbil, možná právě kvůli tomu strništi.

 

A teď k vlasům: Na webu Naše Info je také článek ›Muži a dlouhé vlasy‹. To už je opravdu silná káva: "Delší nebo dlouhé vlasy muže okamžitě stigmatizují. Dlouhé vlasy povzbuzují tvorbu předsudků." A nebo: "Říká se 'dlouhé vlasy, krátký rozum'. Je jasné, že vlasy z hlavy rozum nevytahují." A jak by mohly? Však tohle už je tvrdá komunistická rétorika: "Ale dlouhodobá praxe ukázala, že moudří lidé mají většinou krátký účes. Nemá smysl zkoumat proč. Prostě je to tak. " Tohle si autor přečetl asi v Rudém právu…

Fun Fact: Ono rčení 'dlouhé vlasy, krátký rozum' zavedl do češtiny zřejmě kronikář Kosmas; rčení má původ v latinském 'Mulieres longam habent cesariem brevem sensum'. Římané nosili krátké vlasy, zatímco barbaři dlouhé. Římané věřili tomu, že oni jsou ti lepší a chytřejší. K tomu bych dodal: Samochvála smrdí! Zmíněné rčení je v našich podmínkách nesmyslné; kdyby bylo pravdivé, byli by skíni nejchytřejšími lidmi.

Poznámka: Římané přesvědčení o univerzalitě své civilizace vztahovali pojem barbar na všechna etnika nacházející se vně jejich kulturního okruhu, například i na Peršany s jejich staletou státní tradicí.

 

Pak stojí v článku tato pozoruhodná věta: "Neuvádějte své obchodní partnery do vnitřního monologu, co si potřebujete kompenzovat tím, že nosíte dlouhé vlasy. Hrozí, že vás zařadí mezi podivíny, nebo nějaké svérázné exoty, kteří nedbají na normy." Mám pocit, že takový článek mohl napsat jen kovaný komunista (byť s tržním myšlením – takových je dost, zvláště v Číně).

Jediné co v tom článku chybí, je zpráva o zátahu na máničky. V komunistické terminologii: "Máničky – osoby s enormně dlouhými vlasy, neupraveným zevnějškem, jejichž chování je nevhodné a vulgární. Přitom nemusí splňovat všechny uvedené znaky současně. Společným rysem této mládeže je provokativní a odpuzující chování vůči spoluobčanům na veřejnosti i v uzavřených místnostech."

Fun Fact: Severokorejský komunistický režim dlouhé vlasy také zakazuje. Z nejvyšších míst zde zaznívá doporučení, aby lidé nosili krátké vlasy, neboť se tím ušetří na šampónu.

Pepa Nos zpívá: "Aha, vousama dolů. Máš štěstí, ze ti vousy rostou dolů, v souladu s dokladem, v souladu s dokumentem! A pátrám dále …a zjišťuji, že máš v dokladě krátké vlasy, a na hlavě tady přede mnou, v reálu máš dlouhé, široké, bystrozraké vlasy děda Vševeda! Ty hašišáku jeden, jak si to můžeš dovolit? To teda nepochopím: Mít v dokladě něco jiného a na hlavě taky něco jiného! To je vzpoura, to je útok, to je přestavba přestavby!"

 

Zakazovat mužům dlouhé vlasy bylo u nás důležitou součástí komunistické ideologie. ČST natočila v roce 1972 dokument o dlouhých mužských vlasech.

Fun Fact: Muži, kteří mají vlasy krátké, ostříhané, či oholené, jsou často ti, kteří žijí pod společenskou kontrolou, jako například ve vězení, nebo v armádě; zatímco muži, kteří mají vlasy dlouhé, žijí typicky vně společenských systémů.

Onen dokument poukazuje na neduh socialistické společnosti – "nepřirozené a neúčelné" dlouhé mužské vlasy.

Od začátku je dokument plný logických klamů a myšlenkových zkratek: "Dá se říci, že skutečně dlouhé vlasy byly vždy odznakem krásy ženské." Pokud rostou vlasy oběma pohlavím stejně dlouhé, proč by na dlouhé vlasy měly mít ženy monopol?

Poznámka: Důraz na dlouhé ženské vlasy sahá daleko do západní mytologie, až k příběhům o pohádkové Rapunzel s dlouhým copem, o rýnské víle Loreley, o Sif, severské bohyni se zlatými vlasy, a o anglosaské lady Godivě, která zcela nahá projela koňmo městem Coventry, oděná jen svými dlouhými vlasy.

A pak: "A snad by se dalo dokázat, že když se přehnaně dlouhé vlasy objevily u mužů, svědčilo to o sklonu doby k dekadenci."  Tohle je koňská dávka demagogie. Dlouhé vlasy muži nosili hlavně v období renesance – a to nebyla žádná doba úpadku, právě naopak.

A nebo: "Nelze sloučit vlasy žensky dlouhé s ideálem mužné krásy". Ta věta je nesmyslná. Pravěcí lovci měli dlouhé vlasy a jistě nepochybovali o své mužnosti. A především: Nejsou žádné vlasy ›žensky dlouhé‹, mohou být jedině dlouhé.

Fun Fact: V Thajsku se vypráví báje o královi, který našel v rýži dlouhý vlas a ve vzteku nařídil, aby si všechny ženy zkrátily vlasy.

Dokument dále poukazuje na ideál mužské krásy (starověké Řecko); přitom se nemluví o aténských mladíkách, ani o bohu Diovi, ti se už tvůrcům dokumentu ›nehodili do krámu‹. Poté připomíná "skutečný původ" dlouhých mužských vlasů: "Filosofie dětí květin přerostla v anarchii, gangy mladých lidí terorizují celá města..." Tady vidíme pro komunisty tolik typické účelové propojování různých informací.

"Od psychiatra jsme se dozvěděli, že pro některé chlapce je hřivnatá ozdoba hlavy velmi důležitá… jakýmsi odznakem příslušnosti. A jsou pro ni schopni položit ty největší oběti…" Následuje zjevně nahraná scénka, v níž mladík prodá své vlasy za 150,- KSČ …promiňte, Kčs.

Hned poté se dozvíme: "Ale vždycky není třeba takhle přehnaně licitovat...", následuje záběr na vojenského odvodového holiče. Jako by tím chtěli říct: Někdy to jde i bez těch keců!

Fun Fact: Dlouhé vlasy si někteří lidé pěstují také za účelem jejich pozdějšího poskytnutí dárcovským organizacím, jako je například Locks of Love (Lokny lásky), které je využívají jako příčesky na pomoc těm, kteří by jinak nemohli žádné vlasy mít, kupříkladu lidem s diagnózou ohraničené ztráty vlasů (alopecia areata).

 

Věřím, že lid už brzy opustí předsudky vůči dlouhým mužským vlasům, a pak nastane doba vlasového rovnostářství.

Vždyť už dnes žijí mezi námi muži, kteří mají hezčí vlasy než mnohé ženy.

Fun Fact: Antropologové spekulují, že od té doby, co jsme přišli o většinu ostatního tělesného ochlupení, může být funkčním významem dlouhých vlasů ozdoba – vedlejší produkt přirozeného výběru.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Norek | neděle 12.6.2011 15:55 | karma článku: 12,65 | přečteno: 3106x
  • Další články autora

Jan Norek

Jak se z Ewy stala Eva

Ke zrušení dvojitého w došlo v roce 1849, tedy před 163 lety. Je to už dlouho, nebo teprve krátce? A co nám přineslo? A pak: Co z toho plyne pro Poláky? Stane se z Ewy Farne jednou Eva Farna?

9.12.2012 v 11:09 | Karma: 21,63 | Přečteno: 7161x | Diskuse| Ostatní

Jan Norek

O ženské štíhlosti a mužské polarizaci

Krása, půvab a svůdnost žen jsou vlastnosti neobjektivní, relativní a pomíjivé s věkem. Mění se i obecné názory na krásu: Jak v průběhu života konkrétního muže, tak i v průběhu staletí a tisíciletí existence lidstva.

13.9.2012 v 21:48 | Karma: 17,02 | Přečteno: 3703x | Diskuse| Ostatní

Jan Norek

Za Říp zalesněný

Říp dnes známe jako zalesněnou horu. Pro mě je to ten známý zelený klobouk. Ale celý holocén* byl dost holý. To zní jako slovní hříčka. V článku se zamyslím nad tím, zda má Říp zůstat zelený.

11.4.2012 v 21:21 | Karma: 16,70 | Přečteno: 2571x | Diskuse| Ostatní

Jan Norek

Láska navzdory hlouposti

Lidé jsou někdy podivní. Jak moc jim vadí sňatky bratranců se sestřenicemi a jak málo mateřství po čtyřicítce? Proč je to první tak často stigmatizované a to druhé občas doporučované?

22.2.2012 v 15:01 | Karma: 18,13 | Přečteno: 2929x | Diskuse| Ostatní

Jan Norek

Topoly z balkonu

V newyorském Central Parku stojí tabule, na které je napsáno: "Peníze na stromech nerostou". Avšak stromky jsou dosti drahým zbožím. Větší stromek může stát i 5.000,- Kč. Proto se nabízí otázka: Co si můžu sám vypěstovat?

6.2.2012 v 18:33 | Karma: 11,22 | Přečteno: 1650x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Propaganda? Mladým nevadí. Píseň o Kimovi napodobují po celém světě

9. května 2024  12:15

Nahrávání „coverů“ na hudební nástroje a především tanečky. Hodně tanečků. To jsou následky...

Publikace Nerudové jsou ostuda. Zesměšňuje všechny vědce, míní europoslanec

9. května 2024  12:08

Ekonomka a kandidátka do Evropského parlamentu za hnutí STAN Danuše Nerudová publikováním do...

Je to v rozporu s Ústavou, vyčítá opozice návrhu na korespondenční volbu

9. května 2024  5:15,  aktualizováno  11:55

Přímý přenos Na mimořádné schůzi se poslanci vrátili k návrhu pětikoalice na zavedení možnosti korespondenční...

Propalestinští aktivisté slaví. Dublinská škola přerušuje vazby na izraelské firmy

9. května 2024  11:39

Propalestinští studentští demonstranti se rozhodli zrušit svůj protestní tábor na univerzitě...

  • Počet článků 47
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2144x
Psaná forma jazyka je pomůckou k zachycení myšlenek. A třeba je ta pomůcka něčím víc.

Seznam rubrik